Európska integrácia trhov s plynom
Situácii a vývoju na európskych trhoch s plynom sa venovali energetickí odborníci v treťom bloku dnešného rokovania konferencie ENERGOFÓRUM® 2013 – plyn. Michal Ľalík zo spoločnosti eustream, a.s., sa zameral hlavne na integráciu trhov a nové infraštruktúrne projekty. Podčiarkol, že eustream a centrálny koridor naprieč územím Slovenska pravdepodobne ostanú kľúčové v dynamike tokov zemného plynu do Európy. eustream pokrýva asi 50 percent kapacity prepravných koridorov ruského zemného plynu do Európy. Dva ďalšie projekty na prepravu plynu do Európy (Nabucco a South Stream) sú stále vo fáze plánovania a čelenia veľkej neistote. Až 17 percent zemného plynu spotrebovaného v Európe bolo prepravených spoločnosťou eustream, uviedol. V preprave plynu je nová situácia. Prepojovací bod Baumgarten stále ostáva významným dodacím bodom dodávok plynu do krajín južnej Európy. Po spustení prevádzky plynovodu Nord Stream boli niektoré z typicky „východno-západných“ tokov nahradené „severno-južnými“ tokmi. Toto vyúsťuje do situácie, že plyn prichádzajúci plynovodom Nord Stream, resp. Yamal je prepravovaný cez systémy OPAL a Net4Gas do Baumgartenu cez vstupný bod Eustreamu – Lanžhot. Taktiež preprava na krátku vzdialenosť medzi bodmi Lanžhot – Baumgarten a opačne reflektuje vývoj cenových rozdielov medzi európskymi plynárenskými hubmi ako PSV a rakúske VTP na jednej strane a NCG a GasPool na druhej strane. Pokiaľ ide o nové projekty – severojužný koridor, odštartovala ich takzvaná plynová kríza, silná podpora krajín, iniciatívu odštartovali krajiny V4, teraz je v tom priamo zaangažovaných 12 krajín. Ide tiež o 2 300 kilometrov potrubí a investícia dosiahne cca 3 800 mil. EUR. Nezanedbateľnú úlohu v tom zohráva budovanie LNG terminálov a zásobníkov a diverzifikácia zdrojov a ciest. eustream je zastúpený dvomi projektmi. Je to slovensko-maďarské prepojenie, ktoré je vo výstavbe a druhým projektom je poľsko-slovenské prepojenie, kde je finalizovaná štúdia realizovateľnosti. Oba projekty sú spolufinancované z fondov EU.
Na otázky obchodovania s plynom sa zameral David Kučera generálny sekretár Power Exchange Central Europe, a.s. (PXE - Energetická burza v Prahe). Podrobne analyzoval možnosti obchodovania s plynom na energetických burzách v Európe. Za najvýznamnejšie obchodné miesta označil NBP – vo Veľkej Británii, ZEE v Belgicku, NCG v Nemecku, TTF v Holandsku, PSV v Taliansku, PEG vo Francúzsku a CEGH v Rakúsku. Pokiaľ ide o obchodovanie na európskych energetických burzách uviedol, že až 61 percent všetkého obchodovania predstavuje obchod s plynom. PXE plánuje začať obchodovať s plynom v polovici roku 2013. Predpokladá to úzku spoluprácu s Central European Gas Hub, A.G., teda s burzou v Rakúsku. Na projekte sa pracuje, pričom by to bolo pod obchodnou hlavičkou CEGH, technicky a organizačne by obchodovanie zabezpečovala spoločnosť PXE – pôjde o obchodovanie na systéme Trayport prevádzkovaným PXE a vysporiadanie bude prostredníctvom spoločnosti ECC. Predpoklad obchodných transakcií je mesačné – s trojmesačným predstihom, kvartálne so štvorkvartálnym predstihom, ročné s dvojročným predstihom a sezónne s tromi sezónami v predstihu.
V intenzívnych prípravách je projekt prepravy skvapalneného plynu (LNG) riečnymi tankermi do Strednej Európy. Podrobne o tom hovoril Róbert Kadnár zo spoločnosti ISTER TRANS, a.s. Okrem iného uviedol, že tento projekt je zatiaľ v stave prípravy, pričom na riešenia bolo v EU v novembri 2012 vyčlenených 40 mil. EUR na prípravné a ďalšie projektové práce. Pracuje sa na podrobnej štúdii, ktorá si však žiada veľké množstvo účastníkov spolupráce. Napríklad je potrebné riešiť nosič, ktorý by dopravoval LNG po Dunaji. Problematika prepravy a dopravy skvapalneného plynu do Strednej Európy je veľmi zaujímavá pre námorných prepravcov, ktorí v tom vidia ďalšie možnosti exploatácie nimi prepravovaného plynu do Európy. Ide o vytvorenie úplne novej prepravnej cesty z južného priestoru, pričom je to v čase recesie prepravy na Dunaji. Tento energetický zdroj je ľahko prepravovateľný, ľahko skladovateľný, LNG nepotrebuje ďalšie spracovávanie a jeho cenová pozícia na trhu je tiež dobre umiestnená.