Trendy v elektroenergetike
Druhý deň konferencie ENERGOFÓRUM® 2014 - elektrina začal blokom prednášok, v ktorom odzneli informácie o technológiách v elektroenergetike.
Úvod prednášky "Automobily v rozvoji - pohony a komunikácia" venoval Ján Lešinský zo Strojníckej fakulty STU Bratislava histórii výroby osobných automobilov. Vysvetlil aj súčasný stav výroby automobilov a výklad doplnil množstvom zaujímavých informácií.
Čo sa týka výroby na Slovensku, v roku 2010 sa u nás vyrobilo cca 600 tisíc automobilov, v roku 2013 to bol takmer 1 milión. Hmotnosť automobilov v jednotlivých kategóriách v porovnaní rokov klesá a naďalej bude klesať, pretože do výroby sa zapája ľahší materiál - hliník. V rámci alternativnych pohonov sa svetovo najviac darí hybridným autám. Podľa štúdie OECD z roku 2000 sa očakávalo, že okolo roku 2020 až 2025 sa automobily so spaľovacím pohonom nebudú vôbec vyrábať. V minulom roku takých bolo vyrobenych viac ako 83 miliónov.
Ján Lešinský aj v súvislosti s témou emisií CO2 zdôraznil: "Musíme sa naučiť primerane využívať automobily."
Technológiám v elektroenergetike sa venovali vo svojich príspevkoch postupne traja zlatí partneri konferencie ENERGOFÓRUM 2014 - elektrina.
Spoločnosť Atos IT Solutions and Services, s.r.o., sa prostredníctvom zástupcov Jiří Stich a Filip Procházka venovala bohatstvu ukrytému v dátach. Základným predpokladom tohto bohatstva je, že vieme presne o aké dáta sa jedná a na aký účel ich vieme ďalej použiť.
Spoločnosť NESS Czech s.r.o. zastupoval Jan Škabrada a predniesol príspevok na tému poskytovania služieb s pridanou hodnotou v energetike. Zameral sa na služby, ktoré môžu zaradiť do svojho portfólia dodávatelia energií.
Príspevok spoločnosti Landis+Gyr, s.r.o., predniesol Miroslav Hladík a hovoril o aktuálnych trendoch a technológiách sietí novej generácie.