Legislatíva a regulácia
Druhý deň konferencie zahájil blok Legislatíva a regulácia, ktorý sa venoval zmenám legislatívy na Európskej a národnej úrovni a vývoju regulácie. O zmene znamienkovej konvencie pri výpočte odchýlok v súvislosti s Nariadením komisie (EÚ) 2017/2195 o zabezpečovaní rovnováhy v elektrizačnej sústave, hovoril Peter Čulen, zástupca spoločnosti OKTE, a.s. Zmena sa dotkne znamienka a platieb za odchýlky, platieb za podiel na nákladoch na regulačnú elektrinu a tiež platieb za rozdiely medzi nominačnými a nameranými hodnotami odberu a dodávky elektriny pri odberných a odovzdávacích miestach, ktoré nie sú vybavených priebehovým meraním. Spoločnosť OKTE, a.s. v súčasnosti pripravuje zmenu Prevádzkového poriadku, ktorý má nadobudnúť účinnosť od 1.1.2019. Zúčtovanie za obdobie roka 2018, ktoré bude dobiehať v prvých mesiacoch roka 2019, však prebehne ešte so súčasnou znamienkovou konvenciou. Zmena konvencie sa prejaví na portáloch spoločnosti OKTE, a.s., aj vo webových rozhraniach určených na automatickú komunikáciu s informačnými systémami subjektov zúčtovania. „Subjekty zúčtovania si budú musieť na zmenu znamienkovej konvencie pri zúčtovaní odchýlok zvyknúť, získajú však jednotný pohľad na smer a platby za odchýlky v rámci celého európskeho hospodárskeho priestoru“ zdôraznil vo svojej prezentácii Peter Čulen.
O postavení a záväznosti prevádzkového poriadku hovorila Miriama Čurlíková, Capitol Legal Group, advokátska kancelária s.r.o. Vo všeobecnosti prevádzkový poriadok bližšie upravuje spôsob a podmienky vykonania a uplatnenia niektorých práv ustanovených zákonom. Schvaľovanie podlieha výlučne právomoci ÚRSO, pričom úpravou prevádzkového poriadku sa nemôže napraviť nedostatok alebo vysvetľovať nejasnosť zákona. Účastníci trhu s elektrinou a plynom však nie sú účastníkmi konania vo veci schvaľovania úradom a chýba tak vecná diskusia o navrhovaných zmenách. Rovnako je žiadúce, aby prevádzkové poriadky jednotlivých prevádzkovateľov distribučných sústav boli navzájom zosúladené.
Juraj Ondrejka zo spoločnosti POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. predstavil právne aspekty lokálneho zdroja. Ide o zariadenie na výrobu elektriny z obnoviteľného zdroja energie, ktoré vyrába elektrinu na pokrytie vlastnej spotreby a ktorého celkový inštalovaný výkon je do 500 kW. Výroba elektriny v lokálnom zdroji nie je podnikaním v energetike a elektrina vyrobená a spotrebovaná v mieste výroby je oslobodená od tarify za prevádzkovanie systému. Dodávka elektriny do sústavy je obmedzená 10% inštalovaného výkonu, avšak prebytky elektriny z lokálneho zdroja sa môžu predávať iným účastníkom trhu.
Dopady Clean Energy package na slovenskú energetiku zhodnotil Martin Sliva zo spoločnosti Ernst & Young, s. r. o. Hlavným cieľom, ktorý balíček sleduje je dekarbonizácia - "čistá energia pre všetkých Európanov". Európska únia sa chce stať lídrom v znižovaní emisií. Balíček má prinútiť členské štáty, aby prijali také účinné opatrenia, ktoré dosiahnu stanovený cieľ nákladovo efektívnym spôsobom - aspoň 27% podiel OZE v 3 sektoroch - elektrická energia, vykurovanie a chladenie a doprava. Európska komisia bude uplatňovanie opatrení na plnenie stanovených cieľov v členských krajinách sledovať a hodnotiť prostredníctvom mechanizmu správy energetickej únie.